Slow Food Kuruluş Toplantısı

Amaçları, bölgeye özgü yetişen, coğrafi işaretli ve Ark of taste adayı olacak ürünlerden Kozan Portakalı ve Mezla Balını yerinde görmek, hasadına katılmak ve bilgi edinmek; aynı zamanda geleneksel yöntemle turunç reçeli yapım sürecini görmek ve turunç reçelinin tatmak olan , Adana-Kozan, Merkez Kozan ve Acarmantaş Köyü’nde yapılan etkinlikler aşağıda listelenmiştir:

 

  • Ark of Taste adayı Kozan Portakalı hasadı yerinde izlendi ve hasada katılındı.
  • Iskarta (Atılacak) portakalların meyvesuyu, kozmetik sanayi ve hayvan yemi olarak değerlendirildiği  TURAB NARENCİYE Tesislerinde süreç izlendi. (Atıksız yaşam)
  • Kozan bal üreticilerinin kooperatifi olan Binboğa Bal ziyaret edildi. Bal laboratuvarında test evreleri; bal paketleme bölümünde paketlenme süreci izlendi. Bal poleni görüldü. Bal şerbeti tadımı yapıldı. Kooperatif Başkanı Sayın Emrah Zararsız’dan Kozan’da üretilen Ark of Taste aday ürün Mezla Balı hakkında bilgi edinildi.
  • Kozan Ticaret Odası Ziyareti. Kozan Ticaret Odası Başkanı Sayın Mustafa Kandemir’den coğrafi işaretli Kozan Portakalı, Kuytucak Narı, Mezla Balı ve Tapan Bıçağı hakkında bilgi alındı.
  • 50 yıldır turunç reçeli üreticisi olan ailenin genç nesil kadın üreticisi Hatice’yi ziyaret. Geleneksel yöntemle odun ateşi üzerinde turunç reçeli yapım tekniğini izlendi ve turunç reçeli tadımı yapıldı.
  • Kozan’ın tarihi yerlerinden Anavarza Antik Kenti, Anavarza Kalesi ve Yaver’in (Arıkan) Konağı ziyaret edildi ve sosyal medya hesaplarımızda tanıtıldı.
  • Kozan’ın meşhur Ciğer şiş tadımı ve hurma kurusu tadımı gerçekleşti.

 

Bu etkinlikle birlikte, Kozan’ın ark of taste aday ürünleri Kozan Portakalı, Kuytucak Narı, Mezla Balı ve Tapan Bıçağı hakkında bilgi edinme. Kozan portakalı hasadına katılım, geleneksel yöntemle turunç reçeli yapımını izleme ve turunç reçeli tadımı ve yöreye özgü keçi ciğeri ile yapılan Kozan’ın meşhur ciğer şiş tadımıı kazanımları elde edilmiştir.

 

Katılımcılar: Pırıl Bilici, Derya Önder, Oya Berkay Karaca, Nursel Yakar, Seda Arca, Nadire Savaş, Buket Çürük.