Terra Madre (Toprak Ana) Günü Kutlaması

10.12.2020

Sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş yerel gıdanın tüketilmesinin faydalarını aktarmak amacı ile Slow Food ve Terra Madre ağı tarafından her yılın 10 Aralık günü düzenlenen etkinliktir. İlk olarak 2009 yılında Slow Food’un kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlamak amacı ile düzenlenmiştir.

Slow Food Adana ve Slow Food Tarsus birlikleri Mercimekli Bulgur Pilavı ile günü kutladılar. Bu kutlama her iki birliğin instagram hesaplarında canlı olarak yayınlandı.

Slow Food Adana lideri Pırıl Bilici, Slow Food Tarsus şefleri Aydan Dirik ve Zafer Kayrak ile, Tarsus lideri Yasmina Lokmanoğlu Şef Fatma Çıkla ve Prof. Dr. Sertaç Özer ile günün önemi, tarihi hakkında konuştular ve şefler canlı yayında karakılçık bulguru kullanarak mercimekli bulgur pilavı pişirdiler. Canlı yayında pilavla ilgili anılarını konuştular, eski adetler, gelenekler hakkında bilgi verdiler.

Mercimekli bulgur pilavının çok eski tarihe dayandığı konuşuldu.

Çukurova’da mercimekli bulgur pilavın evlerde pişmesinin yanı sıra özel gün pilavı olarak da bilinir. Derderli veya Dardarlı Mevlüt adı verilen adaklı dualı toplantılarda mercimekli bulgur pilavı pişirilir; misafirlere ikram edilir.

Ortak kutlama ile dijital ortamda yaklaşık 1000 kişiye ulaşıldığı tahmin etmekteyiz.

İlgili fotoğraflar: