Slow Food Adana Çiftçi Pazarı Açılışı

Adana Çiftçi Pazarı Açıldı

ULUSLARASI SLOW FOOD HAREKETİNİN PAZARLARINDAN SLOW FOOD ADANA ÇİFTÇİ PAZARI’NIN AÇILIŞI ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SN. ZEYDAN KARALAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uluslararası Slow Food hareketinin bir parçası olan Slow Food Adana Birliği Adana’da halkın mevsiminde, iyi, temiz, geleneksel ve yerel gerçek gıdaya kolaylıkla ulaşacağı bir Pazar kurmak için harekete geçti. Slow Food Adana Birlik Lideri Sn. Pırıl Bilici, Slow Food Adana Çiftçi Pazarı Temsilcisi Sn. Efsun Gürani ve alanında uzman birlik gönüllülerinin büyük titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucu Uluslararası Slow Food akımı standartları ve kurallarına uygun üretim yapan yerel üreticiler tespit edildi ve bir araya getirildi. Adana Büyükşehir Belediyesinin büyük desteği, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Sanayi Odası ve Adana Çiftçiler Birliği’nin de iş birliği ile Uluslararası anlamda büyük öneme sahip “Slow Food Adana Çiftçi Pazarı” kuruldu. Adana Atatürk Parkı 75. Yıl Sanat Galerisi önüne kurulan Pazarın açılışı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zeydan Karalar tarafından gerçekleştirdi. Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu açılışta hazır bulundu. Adana Slow Food Birlik lideri Sn. Pırıl Bilici’nin açılış konuşması ile başlayan tören Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Sn. Mutlu Doğru, Adana Ticaret Borsası Başkanı Sn. Şahin Bilgiç ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Zeydan Karalar’ın konuşmaları ile devam etti ve sonrası açılış gerçekleşti. Oldukça ilgi gören Pazarın açılışında bolluk ve bereketi temsil eden mercimekli bulgur pilavı dağıtıldı.

Diğer pazarlardan oldukça farklı olan Slow Food Adana Çiftçi Pazarı’nda üretici ve tüketicinin aracısız bir araya gelmesinin yanında pazar üreticileri, tüketicileri, yeni nesli ve ziyaretçileri bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla konusunda uzman kişiler tarafından çeşitli konularda eğitimler verilmektedir. Bu kapsamda açılışta sanatçı, tasarımcı, araştırmacı-yazar Sn. Gönül Paksoy ‘’Atıksız Yaşam ve Atıksız Mutfak’’ konularında üretici ve ziyaretçileri bilgilendirdi. Büyük özenle hazırlanmış olan Pazar stantlarının geri dönüşümü mümkün ve doğaya saygılı materyallerden oluşması Sn Zeydan Karalar ve misafirler tarafından takdir gördü. Sn. Zeydan Karalar ve eşi Nuray Karalar’a atık kumaşlardan hazırlanmış üzerinde Slow Food logosu ‘’Salyangoz’’ aplike edilmiş pano hediye edildi.

Adana Çiftçi Pazarı her ayın ikinci ve dördüncü haftası, cumartesi günleri saat: 11:00-17:00 arasında 75. Yıl Sanat Galerisi önünde hizmet vermektedir. Pazarın bir sonraki buluşması Portakal Çiçeği festivalinde 26 Mart Cumartesi günü gerçekleşecektir. Güncel bilgi ve detay için web: www.slowfoodadana.com ve @adanaciftcipazari @slowfoodadana instagram hesapları mevcuttur.