Slow Food Kuruluş Toplantısı

(08.01.2020)

Divan Otel’de düzenlenen 3. Toplantıya Tarsus Lideri ve Adana Slow Food ilk yıl kuruluş mentor Yasmina Lokmanoğlu ve 36 Slow Food Gönüllüsü katıldı.

Beyanname Yasmina Lokmanoğlu tarafından yüksek sesle okundu. Beyanname katılımcılar tarafından onaylandı ve imzalandı. Pırıl Bilici, Slow Food Lideri seçildi. Adana için 12 aylık yol haritası Kabul edildi. Tüm üyeler tarafından imzalanan başvuru formu Yasmina Lokmanoğlu tarafından onay için İtalya’ya gönderildi.

Slow Food Adana’nın amaçları, Adana ili ve çevresinde nadir kullanılan ve nesli tükenmek üzere olan ürünleri belirlemek, biyolojik çeşitliliğini korumak, yerel üretici ve tüketiciyi bir araya getirmek olarak belirlendi. Amaç, bu ürünlere yönelik farkındalığı arttırmak ve yavaş yemek kavramını ve felsefesini aktarmaktır.

Yöresel ürünlere dikkat çekmek istenilerek şeker portakalı, tatlı limon, Kozan portakalı, kıvırcık nane, yöresel ekşi mayalı ekmekler, Kavsara peyniri, turunç reçeli, patlıcan reçeli, sıkma, geleneksel D böreği, bazı tatlılar ve yerel Karakılçık buğdayıyla yapılan tuzlu kurabiyeler gibi yöresel ürünler ve yiyeceklerle tadım yapıldı.

İlgili fotoğraflar: