26 Kasım Dünya Zeytin Günü Kutlaması

Tarih: 26.11.2021

Yer: Adana Divan Oteli

Amaç: Tükenmeye yüz tutmuş oldukça azalmış olan Adana’nın havasına, toprağına uygun yerel zeytin çeşidi olan Adana Topağı Zeytini hakkında farkındalık yaratıp yeniden yaşatmak.

Kazanım: Farkındalık yaratılıp, Adana topağı zeytinin ne kadar kıymetli olduğu farkındalığı yaratıldı.

Etkinlik: Adana topağı için zeytinimiz içinBu Topak Bizim, Bu Toprak Bizim” “ADANA TOPAĞI ZEYTİNİ’ni YENİDEN YEŞERTİYORUZ. “sloganı oluşturduk.

Yerel çeşidimiz olan Adana Topağı Zeytinini yaşatmak için İzmir Bornova zeytincilik Enstitüsünden araştırmacı Dr. Mehmet Ulaş, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Salih Kafkas, Aler Zeytincilik Sahibi Erman Önder ile görüşmeler doğrultusunda Dünya zeytin gününde bir etkinlik planladık.

 


Etkinlikte Türkiye’de ve dünya’da zeytin üretimi/ Zeytincilik, Adana topağı zeytini/ yetiştiriciliği/Özelliği/tadımı, Adana Topağı zeytinin ekonomik getirisi hakkında görüşler bildirildi.

Pırıl Bilici’nin açılış konuşması ile başlayan etkinliğimiz Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Salih Kafkas, İzmir Bornova Zeytincilik Enstitüsünden araştırmacı Dr. Mehmet Ulaş, Aler Zeytincilik Sahibi Erman Önder’in konuşmaları ile devam etti. Konuşmacılara projemize verdikleri katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Adana topağı zeytin ve zeytinyağı tadım yapımı Sn. Mehmet Ulaş’ın anlatımı ile katılımcılar tarafından tadım etkinliği gerçekleştirildi.

Zeytin Dostları Derneği Adana temsilcisi Sn. Murat Öztanrıöver Çukurova’daki zeytin, zeytinyağı ve zeytin sektörü hakkında bilgilendirdi.

Sonrasında Adana topağı zeytini ve zeytinyağı ile yapılmış yiyeceklerin tadımı yapıldı.

Etkinlik sonunda Covidx grubu Akapella Müzik türünde performans sergiledi. Özellikle Adana topağı sözleriyle gösterdikleri performans izleyiciler ve sosyal medya hesaplarımızda büyük ilgi çekti.

Etkinlik Yerel ve Ulusal basında günlerce yer aldı. (Hürriyet Çukurova Bölge, 5 Ocak Gazetesi, Metropol Gazetesi, Fashion VİP Dergisi, Business Life Adana Dergisi)

Etkinlik Sponsorları: Adana Büyük Şehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Adana Güney Rotary Kulübü, Aler Zeytincilik.

Katılımcılar: Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ve eşi Raziye Kocaispir, Prof Dr. Salih Kafkas, Prof.Dr. Ebru Kafkas, Dr. Mehmet Ulaş, Erman Önder, Murat Öztanrıöver, Ali Önder, Arif Kanber, Zehra Durak, Çağrı Ün, Pırıl Bilici, Prof Dr. Oya Berkay Karaca, Hatice Çatalyürek, Demet Bilici, Ayla Bilici, Mehmet Yaltır, Prof.Dr.Muzaffer Sümbül, Aycan Aktürk,  Fatma Çıkla, Rezan Gündoğdu, Melike Kayadelen, Meltem Aydın, Seda Arca, Ümit Kış, Melda Özekenci, Nursel Özbayrak Yakar, Bahar Erdem, Nadire Savaş, Ayşen Özbek, Gülbin Eren, Celale Şengül, Ece Edil Akman, Covidx müzik grubu, Biz De Varız Dernek Başkanı Esin Parlak ve  üyeleri, Esin Parlak, Adana Kimsesiz ve Muhtaç  Çoçuklara Yardım  Derneği Başkanı Sevtap Öngen ve üyeleri. Adana’daki zeytin Üreticileri.