Toprak Ana Günü Kutlaması

10 Aralık Toprak Ana Günü Kutlaması

Tarih: 10.12.2021
Yer: Geko Café
Amaç: Toprak Ana Gününde Köklere Dönüş

Kazanım

  • Köklerimizin (atalarımızın) çorbası tarhana çorbasının eski tarihe dayandığı;
  • Köklerimizin ünlü yazarı Yaşar Kemal, romanları, “İnce Memed” romanında ismi geçen başta tarhana çorbası ve yiyecekler konularıyla öğrenildi; kültürün bir bütün olduğu;
    gastronomi ve edebiyatın içiçe geçtiği farkındalığı yaratıldı.
  • İnce Memed romanında ismi geçen yiyeceklerin tadımı.

Etkinlik: 10 Aralık günü düzenlenen etkinlik ilk kez 2009 yılında Slow Food’un kuruluşunun 20. Yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu yılki tema köklerimize dönüş: gıda ve toplum konusudur.

Slow Food Adana Birliği olarak Adana Tarhana Çorbası Yaşar Kemal ve İnce Memed romanı ile köklerimize ve geçmişimize yolculuk yaptık. Yaşar Kemal en sevdiği çorba olan tarhana çorbasından romanlarında bahsetmiştir. Tarhana çorbası çok eski bir geçmişe sahip Orta Asya’da, Anadolu’da, Balkanlar’da bilinir. Bizim atalarımızın çorbası ve fermente bir yiyecektir. Adana’da 3-4 çeşit tarhana çorbası vardır.

Burada Karakılçık Buğdayı ve yoğurt ile en basit şeklinde yapılan tarhana çorbasını hazırladık.

Yaşar Kemal İnce Memed romanında tarhana çorba üzerinde cazırdayarak dökülen kuru naneli tereyağdan, mis gibi kokan sarımsaktan, kırılmış soğandan, somun ekmekten, helvadan ve buna benzer Adana ile anılan daha pek çok yiyecekten bahsetmiştir. Önemli bir kültürel mirastır tarhana çorbası.

Geko Café’de Slow Food Adana Birliği Lideri Pırıl Bilici’nin açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte tarhana çorbası ve Toprak Ana Günü hakkında bilgi verildi.

Şef Fatma Çıkla tarafından hazırlanan tarhana çorbası tarifi anlatıldı ve tarhana çeşitleri gösterildi.

Araştırmacı Eren Erdem tarafından Yaşar Kemal’in hayatı ve kitapları hakkında bilgi verdi. Romanlarında Tarhana çorbasının geçtiğin yerleri okudu. Romanlarında da yazdığı gibi hazırlanan Tarhana Çorbası, Karakılçık Bulgur pilavı ve tahin helvası, Nesrin Karataş ve Nadire Savaş tarafından hazırlanan ekşi mayalı ekmekler eşliğinde misafirler tarafından tadımı yapıldı.

Geko café sahibi Zeynep Tansuğ tarafından hazırlanan Yufka çanakları içindeki bulgur pilavı misafirler tarafından çok beğenildi.

Efsun Gürani bahçesinde özel yetiştirdiği kütdiken limonlarla hazırladığı CupCakeler ikram edildi.

Gıda Mühendisi Prof. Dr. Sertaç Özer tarhana çorbası özelliklerinden Diyetisyen Şef Buket Çürük tarhana çorbasının sağlığımıza faydalarından bahsettiler.

Katılımcılar: Pırıl Bilici, Yasemin Aktar, Fatma Çıkla, Zeynep Tansuğ, Seda Çardak, Efsun Gürani, Rezan Gündoğdu, Nadire Savaş, Celale Şengül, Buket Çürük, Sertaç Özer, Fatma Nur Çiftçi, Bahar Erdem, Nesrin Karataş, Özen Gökçe, Şerife Karakuş, Feride Akay, Melda Özekenci, Aslı Babacan