Lavanta Hasadı, Tapan Bıçağı, Ciğer Şiş Tadımı Feke-Tapan ve Kozan

Lavanta Hasadı, Tapan Bıçağı, Ciğer Şiş Tadımı Feke-Tapan ve Kozan

Tarih: 15.07.2021

Yer: Adana; Feke, Tapan, Kozan 

Amaç: Tapaneli Kadın Kooparatifi’nin organize ettiği lavanta hasatına katılım, lavanta çayı eşliğinde yerel ürünlerle hazırlanmış kahvaltı tadımı, Feke Ağaçaltı dondurması ve Kozan’da yerli ırk keçi ciğerinden hazırlanan ciğer şiş tadımını gerçekleştirme. Coğrafi işaretli Tapan Bıçağı yapımını yöredeki yılların ustası Mehmet Ocak’ın elinden izleme.

Kazanım: Lavanta hakkında bilgi edinme ve lavanta hasadını uygulayarak öğrenme. Lavanta çayı tadımı, yöresel kahvaltı, Feke Ağaçaltı Dondurması, ciğer tadımı ve tapan bıçağı yapımı hakkında bilgi edinme.

Etkinlik: Tapaneli Kadın Kooparatifi’nin organize ettiği Lavanta Hasadı’na katıldık. Lavantanın pek çok çeşidi mevcut. Lavantanın farklı alanlarda kullanıldığını öğrendik; lavanta yağı, çayı, kozmetik ve ilaç sanayi gibi…

Lavanta çayı eşliğinde yöresel ürünlerden oluşan kahvaltı tadımı gerçekleştirdik. Kahvaltıda; gözleme, bazlama, sıkma, zeytinyağlı ekmek, yabani semizotu salatası ve yöresel peynirler mevcuttu.

Feke’de keçi sütü ile yapılan ağaçaltı dondurma tadımı gerçekleştirdik.

Tarihi bir atölyede, 52 yıldır bu işi yapan Mehmet Ocak Usta’dan Tapan Bıçağı yapımını izledik. Tapan Bıçağı; kama şeklinde sapı olan ve küçük baş hayvan boynuzundan yapılan çok özel bir bıçaktır.

Kozan’da yöreye özgü keçilerin ciğerinden yapılan ciğer şiş tadımı gerçekleştirdik.

Katılımcılar: Pırıl Bilici, Oya Berkay Karaca, Ayşen Özbek, Nadire Savaş, Yasemin Aktar, Buket Çürük, Şerife Karakuş, Bahar Erdem, Hilal Köz, Beril Solmazgül